Gondos motoros ilyenkor szán egy kicsit több időt a vasára, hogy ne tavasszal kelljen szembesülnie vele, hogy mekkora károkat okozott szép csendben az idő. Az egész művelet megvan egy szép délután alatt, és ha jól csináljuk, akkor tavasszal tovább tart magunkat, mint a motort üzembe állítani.
Tehát a tennivalók listája:
Váz, karosszéria:
A legfontosabb a tisztaság. Jelen esetben a tisztaság nem fél egészség, hanem maga az egészség. Ha lemostuk és áttöröltük a motort, akkor azzal nincs is más tennivaló feltéve, hogy sehol sem hiányzik róla festék vagy bevonat. Ha valahol látszik a csupasz fém, akkor ott mindenképp állítsuk/állíttassuk vissza az eredeti állapotot! Később sokkal többe fog kerülni egy idejében nem elkapott korrózió. Vannak olyan helyek ahol a használatból adódóan mindig lekopik a festék. (Pl. az enduró csizma miatt a lábtartó közelében) Itt nem kell mindig újrafesteni, elég a finom rozsdát eltávolítani, és valamilyen ápolóanyaggal áttörölni. Ez a kis plusz a teljes felületre is javasolt. Valamilyen viaszos apólószertől szebb és ellenállóbb lesz a felület.
Motor:
Sokak még mindig vérre menő vitát folytatnak arról, hogy olajcsere ősszel, vagy tavasszal. Nos ha valaki olajcsere óta kb. 3-4ezer kilométert ment, akkor persze egyik sem. Majd amikor esedékes lesz. De ha valakinek amúgy is itt az ideje, akkor én – hallgatva több hozzáértő tribológus szakemberre – azt mondom, hogy ősszel. Lehetőleg minél közelebb a leállítás előtt.
Ennek okai a következők:
Egy használt olaj bizony sok savas kémhatású anyaggal telítődik. Természetesen vannak az olajnak olyan komponensei amelyek ezt igyekeznek semlegesíteni, de egészen mások az arányok egy új és egy elhasznált olajnál.
A másik ok is a szennyezőanyagokra vezethető vissza. Ugyan a mai olajok használata mellett nem képződik olajiszap, vagyis nem – vagy csak nagyon lassan – ülepszik le az olajból a szennyeződés, de azért ne felejtsük el, hogy itt most kb. fél év állásra készülünk. Ami nem történik meg menet közben, vagy 1-2 hét alatt, annak azért ilyen hosszú idő alatt lehet ideje bekövetkezni.

A képen magam készítettem, és ezen jól látszik, hogy a hűtőfolyadék már rég beállt üzemi hőmérsékletére, de a motorolaj még épp csak átlépte a 60°C-os értéket, vagyis messze van a 100-110°C-os üzemmeleg állapottól, amit álló helyzetben terhelés nélkül talán el sem ér soha.
Másrészt azonban még a 100°C-os olajból is elég hosszú idő alatt tud csak a kondenzvíz elpárologni.
Remélhetőleg már mindenkinek gondozásmentes, esetleg AGM akksi van a motorjában. Ilyenkor ezzel nincs semmilyen tennivalónk a pólusok tisztítása, ápolása kivételével. Az akkumulátort nem kell kiszerelni, de ha lehet tegyük fel csepptöltőre. Aki rendelkezik gyári BMW töltővel, vagy nem CAN-bus rendszerű motorja van, annak csak a gyári csatlakozóba kell dugni a töltő vezetékét, és ezzel le is van tudva tavaszig a dolog. Ne feledjük; egy jól feltöltött akkumulátor -40°C alatt sem fagy meg, de egy lemerült akksi akár -10°C-ban is szétfagyhat. Azután a kifolyó sav még további károkat is okoz. Ezért ha valaki nem tudja megoldani, hogy állandóan töltőn legyen a motor, az 2-4 hetente ellenőrizze a töltöttséget, és szükség szerint töltsön utána. Itt azért megjegyezném, hogy egy rossz töltő nagyobb kárt tud csinálni, mint hasznot. Ezek ugyanis képesek túltölteni az akkut. Többnyire az ár tükrözi a minőséget, de vannak nagyon jó töltők is nagyon olcsón. Megéri beruházni egy ilyenre.
Üzemanyagellátás.
Nehéz ügy. A kétezres évek előtt azt, mondtam volna, hogy ha fémtankos akkor teletank, egyéb esetben mindegy.
Azóta sajnos sokat változott a benzinek összetétele köszönhetően többek között a biokomponenseknek is. Sajnos nem egyszer találkoztam már olyannal ahol pont a sokat állt benzin tett tönkre a tankon belül alkatrészeket, korrodálta el a tankot. Ezért most azt mondom, hogy ha tényleg csak maximum fél évet áll a motor, akkor fémtank esetében tele, műanyag tartálynál pedig minél kevesebb. Ha ennél hosszabb leállás várható, akkor mindkét esetben eresszük vagy szívjuk le belőle az összes üzemanyagot, és fémtank esetében valamilyen (4T vagy 2T) olaj betöltésével és a tank átfogatásával konzerváljuk a felületet. Tavasszal pedig minden esetben töltsük jól tele friss üzemanyaggal.
Hűtőrendszer.
Most talán van idő ilyenekre is. Ne egy forró nyári napon derüljön ki, hogy azért melegszik a motor, mert olyan a hűtő, mintha ki lenne vakolva. Tilos a magasnyomású mosó használata!!! Helyette inkább a bogároldó és a kerti slag javasolt.
Erőátvitel, meghajtás.
Akinek kardános vagy fogasszíjas motorja van az ezt a részt át is ugorhatja.
A lánccal hajtott motorok esetében sincs sok tennivaló, annak tisztításán és ápolásán kívül. Ha még valaki a feszességet is beállítja az egy igazán példás magatartás.
Fékrendszer.
Kerekek.
Persze meg tudom érteni, hogy ha valaki alábakolja a motort, hogy egyik gumit se érje terhelés, de általában nem szükséges.
Ha mindezek megvannak, akkor javasolt a motornak valamilyen hőingadozástól és nedvességtől védett helyet keresni. Nem kell, hogy fűtött legyen, de jó ha valamennyire szigetelt a hely. Ha a napi hőmérséklet ingadozás nem nagyobb pár foknál, akkor a pára nem fog a motorra lecsapódni. Ha letakarjuk, akkor azt lehetőleg ne vízzáró anyaggal. Sokkal jobb egy kiszuperált lepedő, vagy paplanhuzat, mint valami ponyva. Persze ha nincs más lehetőség, mint a szabad ég alatt, akkor még az is jobb a semminél, de ilyen esetben ha szép napsütéses száraz idő van, akkor estig vegyük le róla.